Култура

Премиера на претставата „За нас почнува живот“

Во Драмски театар Скопје на 20 и 21 декември, со почеток во 20 часот, ќе се реализираат премиерните изведби на претставата „За нас почнува живот“. Претставата се ...

Промоција на книгата „Старите кина (киноприкажувањето во Македонија 1897-1954)“ од Илинденка Петрушева

Во кино „Фросина“ во Скопје вечер ќе се одржи промоција на книгата „Старите кина (киноприкажувањето во Македонија 1897-1954)“ од авторката Илинденка ...

„Празнична рапсодија 3“- новогодишен концерт на Пијано дуо Мимоза и Јована

Во камерната сала на Филхармонија вечер ќе се одржи новогодишниот концерт на Пијано дуо Мимоза и Јована – „Празнична рапсодија 3“. Како што е најавено, ...

Милчо Манчевски ќе има ретроспектива и ќе биде претседател на меѓународното жири на „Софија филм фест“

Македонскиот режисер Милчо Манчевски ќе биде двојно честуван на „Софија филм фест“ (СФФ). Ќе биде претставена целосна ретроспектива на неговото творештвото ...

Солистичкиот албум „Варијации“ на Трпчевски меѓу изданијата на годината во избор на британски „Грамофон“

Најголемиот светски музички магазин, особено влијателен со своите рецензии, британски „Грамофон“ го вброи компакт-дискот „Варијации“ на македонскиот ...

Пејачи и актери ја изведоа песната Insieme („Заедно“) на Тото Кутуњо

Голем број на македонски поп и фолк изведувачи се обединија за заеднички да ја препејат песната Insieme („Заедно“). Во аранжман на Владимир Дојчиновски – ...

Почина првенката на македонската опера и балет Анастасија Низамова Мухиќ

На 11 декември 2022 македонската опера се прости од првенката на македонската опера и балет Анастасија Низамова Мухиќ. Оперската дива беше вљубеник во планините, ...

Изложба на Владимир Георгиевски во Музеј на Град Скопје

Во Музеј на Град Скопје денеска ќе биде свечено отворена изложба на дела од еден од најзначајните македонски ликовни уметници – Владимир Георгиевски ...

Одбележување на патрониот и државен празник во НУБ „Св. Климент Охридски“ – Скопје

Во НУБ „Св. Климент Охридски“ – Скопје денеска со пригодна свеченост ќе биде прославен патрониот и државен празник Свети Климент Охридски и ќе се одбележи ...

Концерт „Re:Birth-Day – Освојување простори” по повод Денот на Факултетот за музичка уметност – Скопје

Со традиционалниот концерт, Факултетот за музичка уметност – Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје денеска го одбележува денот од ...