Култура

Националниот џез оркестар ќе го одржи првиот концерт

Националниот џез оркестар вечер во 20 часот ќе го одржи својот прв концерт во просториите на Националната опера и балет. Со овој концерт, како што соопшти ...

Отворање на изложбата на Игор Станоески во МКЦ

Во Галеријата МКЦ вечер ќе биде отворена изложбата „Кризата Игра“ на Игор Станоески. Како што информираат од МКЦ, изложбата претставува внатрешно патување ...

За наградата „Роман на годината“ во „трка“ 35 романи

На својата конституитивна седница жири-комисијата за доделување на наградата „Роман на годината“ за 2023 година, што ја доделува Фондацијата за унапредување и ...

Со дефиле под маски почнува Вевчанскиот карневал, традиција од околу 15 века

Со традиционалното дефиле под маски, кои на сатиричен начин ќе ги прикажат случувањата во јавниот и политичкиот живот, како во земјава, така и во странство во ...

Вечерва и утре - традиционалнен Василичарски гала концерт во НОБ

Вечерва и утре со почеток во 20 часот во Националната опера и балет ќе се одржи традиционалниот гала оперски концерт по повод верскиот празник Василица. - Под ...

Вевчани подготвено за уште едно карневалско издание

Вевчани е подготвено за претстојниот Вевчански карневал, што на 13 и 14 јануари, ќе се одржува низ вевчанските улици, изјави за МИА градоначалникот Спасе ...

Од петок Вевчани пулсира со вековната традиција

На 12, 13 и 14 јануари и оваа година традиционално ќе се одржи Вевчанскиот карневал. Според програмата, во петок ќе настапат Dj Ampov, Younge Daddy, Игор Џамбазов и Гуру Харе бенд ...

Црвениот поет - Рацин за македонската самобитност

Коста Солев Рацин или како уште го нарекуваат Црвениот поет е еден од најплодните македонски ликови. Се смета за еден од основоположниците на современата ...

Поемата „Денес“ на авторот под шифра „Сенед“ избрана за најдобра на конкурсот „Григор Прличев“

Поемата „Денес“ на авторот под шифра „Сенед“ ја добива наградата „Григор Прличев“ за најдобра поема за 2023 година што секоја година ја доделува ...

Традиционален Гала оперски концерт по повод празникот „Василица“ 2024 на 12 и 13 јануари 2024 во Националната опера и балет

На 12 и 13 јануари 2024 со почеток во 20.00 часот ќе се одржи Традиционалниот Гала оперски концерт по повод празникот „Василица“ 2024. Националната опера и балет го ...