Култура

Со Третата зимска школа на МСМЈЛК ќе почне чествувањето на 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Со Третата зимска школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ) ...

Костадиновска-Стојчевска на средба со Доундолуакис: Нови можности за зајакнување на соработката во културата со Грција

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, на маргините на Втората конференција на министри за култура „Алијанса Баукултур Давос 2023“, оствари ...

Традиционален Гала оперски концерт по повод Василица во НОБ

По повод празникот „Василица“, вечер и утре со почеток во 20 часот во Националната опера и балет ќе се одржи традиционалниот Гала оперски концерт. Како што ...

Доделени наградите „Златен глобус“

Трагикомедијата „Самовилите на Инишерин“ (The Banshees of Inisherin) и серијата „Основното училиште Абот“ (Abbott Elementary) освоија по три „Златни глобуси“ на ...

Вевчанскиот карневал подготвен – Вевчани ги чека гостите

Вевчани се подготвува за најголемиот настан - Вевчанскиот карневал кој ќе се одржи од 12 до 14 јануари.  Маските се чуваат во тајност до последниот ...

Божикен концерт на хорот „Свети Нектариј Битолски“

Машкиот хор „Свети Нектариј Битолски“ вечерва во битолскиот Офицерски дом ќе одржи Божикен концерт на духовна музика. Гости на вечерта ќе бидат детскиот хор ...

Објавен конкурсот за меѓународната поетска награда „Мостови на Струга“

Фестивалот „Струшки вечери на поезијата“ (СВП), во соработка со УНЕСКО, го објави конкурсот за меѓународната поетска награда „Мостови на Струга“ 2023 за ...

КУД Браќа Минкови од Куклиш одбележа половина век постоење

КУД Браќа Минкови е симбол за населеното место Куклиш. Речиси секој жител на Куклиш поминал низ секциите играорната, драмската и пејачката секција на ова друштво ...

Актерот Витанов за завршницата на артистичката кариера во интервју за ТВ 24

Велешкиот театар ја изведе премиерата на претставата Татко, од еден од најзначајните млади француски автори, Флоријан Зелер. Режисер е Ненад Витанов, кој одбра ...

Премиера на „Новогодишен сон“ во Драмски театар - Скопје

Претставата „Новогодишен сон“ денеска во 13 часот премиерно ќе биде изведена во Драмски театар – Скопје. Претставата е наменета за најмладата публика, а ќе ...