Култура

Новогодишен гала концерт во Македонската филхармонија

Вечерва, во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи традиционалниот новогодишен гала-концерт, насловен „Исток“. Диригент е Емил ...

„Ретроспективна изложба – 30 години творештво“ на ликовниот уметник Нехат Беќири

„Ретроспективната изложба – 30 години творештво“ на ликовниот уметник и универзитетски професор Нехат Беќири ќе биде поставена во објектот Чифте амам. На ...

Доделени наградите „Мито Хаџиасилев-Јасмин“

Доделена престижната награда „Мито Хаџивасилев-Јасмин“ за 2022 година за остварувања во областа на публицистиката и на новинарството.

Балетот на Народниот театар од Белград гостува со „Жизел“ во Скопје

Во Националната опера и балет вечерва гостува Балетскиот ансамбл на Народниот театар од Белград со претставата „Жизел“, на музика на Адолф Адам, во ...

Премиера на претставата „За нас почнува живот“

Во Драмски театар Скопје на 20 и 21 декември, со почеток во 20 часот, ќе се реализираат премиерните изведби на претставата „За нас почнува живот“. Претставата се ...

Промоција на книгата „Старите кина (киноприкажувањето во Македонија 1897-1954)“ од Илинденка Петрушева

Во кино „Фросина“ во Скопје вечер ќе се одржи промоција на книгата „Старите кина (киноприкажувањето во Македонија 1897-1954)“ од авторката Илинденка ...

„Празнична рапсодија 3“- новогодишен концерт на Пијано дуо Мимоза и Јована

Во камерната сала на Филхармонија вечер ќе се одржи новогодишниот концерт на Пијано дуо Мимоза и Јована – „Празнична рапсодија 3“. Како што е најавено, ...

Милчо Манчевски ќе има ретроспектива и ќе биде претседател на меѓународното жири на „Софија филм фест“

Македонскиот режисер Милчо Манчевски ќе биде двојно честуван на „Софија филм фест“ (СФФ). Ќе биде претставена целосна ретроспектива на неговото творештвото ...

Солистичкиот албум „Варијации“ на Трпчевски меѓу изданијата на годината во избор на британски „Грамофон“

Најголемиот светски музички магазин, особено влијателен со своите рецензии, британски „Грамофон“ го вброи компакт-дискот „Варијации“ на македонскиот ...

Пејачи и актери ја изведоа песната Insieme („Заедно“) на Тото Кутуњо

Голем број на македонски поп и фолк изведувачи се обединија за заеднички да ја препејат песната Insieme („Заедно“). Во аранжман на Владимир Дојчиновски – ...