Македонија

МВР: Во Скопје санкционирани 117 возачи

Секторот за внатрешни работи Скопје вчера во рамки на сообраќајните контроли, санкционира 117 возачи. Како што соопшти МВР, од изречените мерки за возење без ...

НА ГП Табановце и Богородица за влез и излез од државава се чека околу 30 минути

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. Поради ...

Поради пожарите затворени неколку патишта

Од 22.54 часот на обиколницата Битола, патен правец Прилеп-Ресен се пренасочува сообраќајот низ градот Битола. Како што соопшти АМСМ, причината е активен ...

Пожарот на Серта ќе се гасне од воздух и од земја, сите пожари се под делумна контрола вклучувајќи го и оној кај Битола

Пожарот на планината Серта денеска ќе се гасне од воздух и од земја. На состанокот на Кризниот штаб на општина Неготино синоќа беше најавено дека ќе се дејствува од ...

Температура денеска до 43 степени, портокаловиот аларм активен до крајот на работната седмица

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, попладне со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Минималната ...

Двајца пожарникари полесно повредени гаснејќи го пожарот над Битола

Двајца пожарникари се повредени попладнево во пожарот што избувна над Битола кај обиколницата. Од локалната самоуправа во Битола за МИА информираат дека тие се ...

Кризниот штаб на Општина Штип утре ќе заседава поради состојбата со пожарите на Серта

Горат неколку локации во штипскиот дел на планината Серта, а огнот повторно е распламтен над селото Драгоево кон воениот полигон Пенуш, изјави градоначалникот на ...

Ангелов: Најсериозен е пожарот на Серта

Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов попладнево изјави дека денеска во земјата се активни десет пожари на отворено од кои неколку од ...

Од денеска целосна забрана за движење во шумите

Од денеска почнува да важи целосна забрана за движење во шумите и шумското земјиште. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, додава дека ...

Нови пожари во радовишко и битолско, затворен регионалниот пат Неготино - Штип

Продолжуваат да се шират пожарите на југот на земјата .Најсериозно е на планината Серта, каде противпожарните екипи шести ден по ред се обидуваат да ја изгаснат ...