Македонија

Времето денес претпладне облачно, попладне со дожд и ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно, а од пладневните часови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Наместа процесите ќе бидат ...

Мицкоски: СДС е развластена, ДУИ оди во опозиција

СДС е развластена а ДУИ детронизирана и прашање на време е кога ќе одат во опозиција, додека еуфоричните соопштенија на СДС се само „изнасилена радост“ и ...

СДСМ: Одложеното дејство на уставните измени за нас е прифатливо до одржување на втората меѓувладина седница

Централниот одбор на СДСМ вечерва донесе одлука за формирање работна група за продолжување на разговорите со ВМРО-ДПМНЕ и сите други парламентарни партии за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да си даде оставка, чудно е што денеска држи состаноци за предлози кои претходно ги одби

ОД ВМРО ДПМНЕ пак велат дека не знаат зошто и по кој повод Димитар Ковачевски свикува состанок на највисоките партиски тела кога тие ги одбиле неговите ...

Отфрлени пријавите против поранешниот шеф на управата за финансиска полиција, Арафат Муареми

Обвинителството не пронајде докази за вина кај поранешниот шеф на Управата за финансиска полиција(УФП), Арафат Муареми. Тој е ослободен после пријавите на ...

Прогласена природна непогода од град и поплави во Делчево

Поплавени подрумски простории на куќи и згради, оштетен асфалт и автомобили, ваква е сликата во Делчево, ден по вчерашното невреме кое го зафати градот и околината. ...

Министерот за здравство дообјаснува: Странците ќе плаќаат колку домашните лица без осигурување

Нема изедначување на цените помеѓу странските државјани и осигурените државјани на Македонија, туку изедначување на цените за приватни здравствени ...

Тричлена комисија ќе избора нови членови на Судскиот совет од редовите на судиите

Апелите и повиците и останатите членовите на Судскиот совет да си поднесат оставки не стивнуваат. Откако Коалиција „Сите за правично судење“ ги поздрави ...

Ерол Ризаов: Не сум сигурен дали формирањето на влада СДСМ - ВМРО-ДПМНЕ ќе биде најсреќно решение

Добро е што се реализирсше тет-а-тет дијалог Ковачевски и Мицкоски, но не сум сигурен дали и колку формирањето на влада СДСМ - ВМРО-ДПМНЕ ќе биде најсреќно решение, ...

На ИО и ЦО на СДСМ ќе се дискутира за начинот и продолжувањето на дискусиите и разговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Начинот и натамошниот тек на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ вечерва на Извршен и Централен одбор на Бихаќка. И денеска од партиското седиште преку пресконференција ...