Македонија

Бендевска за ТВ 24: На државата и треба антидуизација, за ЗНАМ е неприфатливо учеството на ДУИ во оваа влада

Весна Бендевска од ЗНАМ во емисијата 24 анализа рече дека во тек се преговори за евњнтуално учество на ЗНАМ во владата од идниот мандатар. - Се знае кој ќе го добие ...

Талески за ТВ 24: На повидок е изборна измама од страна на ВМРО-ДПМНЕ кон граѓаните

Миле Талески од СДСМ во емисијата 24 анализа рече дека граѓаните кажале кој треба да оди во опозиција и тие ја почитуваат волјата на народот. Не треба да се сфаќа ...

Крмов за ТВ 24: Никаде во Рамковниот договор или Уставот на стои дека етнички знак треба да има функцијата претседател на Собранието

Борислав Крмов од Левица во емисијата 24 анализа рече дека ДУИ апсолутно треба да оди во опозиција. Требаше и порано да отиде. - Ова се закани  и тоа е типичен ...

Лефков за ТВ 24: После долги години Албанците во Македонија излегуваат од еднопартискиот систем

Миле Лефков од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа рече дека народот си го кажал своето и време е Али Ахмети и ДУИ да ја прифатат реалноста. - Конечно после долги ...

Гир и Прескер за ТВ 24: Патот до ЕУ не е лесен, новата влада да покаже силна заложба за европската иднина

Македонија да го продолжи патот кон ЕУ. Да продолжат реформите, новата влада да покаже силна заложба за европската иднина на земјата, порача вечерва ...

Велешанецот Боре Видевски негира вина дека бил инволвиран во грабнувањето и убиствата на Вања и Панче

Велешанецот Боре Видевски негира вина дека бил инволвиран во грабнувањето и убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче Жежовски, пренесува ...

Гаши молчи, опозиционерката Костадиновска Стојчевска му поднесе претставка за заклетвата

Новиот собрансики спикер Африм Гаши само што седна во собраниската фотелја заработи преставка, а не се исклучува да се добие и кривична пријава за прекршување на ...

Ахмети: Опозицијата го наруши легитимитетот и Охридскиот договор

Шефот на ДУИ, Али Ахмети, денеска во име на Европскиот фронт остро ги обвини албанските политички субјекти кои се очекува да бидат дел од идната влада дека го ...

Матичните лекари и во среда на протест - ФЗОМ ги скратил лекарствата што смеат да ги препишуваат

Дали пациентите треба да ги лекуваме со баење или со лекарства. Треба ли да броиме по колку апчиња даваме на пациентите - прашуваат матичните лекари, гневни откако ...

Завршува мандатот на Кацарска како претседател на Уставен суд

Мандатот на претседателката на Уставен, судијката Добирла Кацарска истекува на втори јуни, а утре ќе се избира нов претседател од редовите на ...