Македонија

Верификувани мандататите на новите пратеници, дополнувањето на Законот за енергетика дадено на натамошна постапка

Собранието денеска го даде на натамошна постапка предлогот за измени на Законот за енергетика, чија целе е намалување на цената на струјата од 1 јули. За законот ќе ...

Пеевски: Бугарија нема да го толерира антиевропскиот пат на Северна Македонија

Новоизбраниот премиер на Северна Македонија избра конфронтација и газење на европските принципи“, вели Дељан Пеевски, претседател на Движењето за права и ...

ЈО: Со спогодбите во „Синџир“ вратени безмалку 1.000.000 евра во државниот буџет

Јавното обвинителство соопшти дека со спогодбите во случајот „Синџир“, вратени се безмалку 1.000.000 евра во државниот буџет. Согласно одредбите од Кривичниот ...

Србиновски во СТУДИО 10: Украинско оружје не се извезува на црниот пазар на Балканот

Фокус на нашето истражување беше тоа дали криминалните структури на Балканот се способни да внесат оружје во регионот и дали цените на илегалното оружје се ...

Без вода дел од Драчево

Поради дефект на улица Тошевска бб, без вода од 09:25 часот се корисниците од улиците Драчевска, Партизански пат, Илија Ристевски и Сердарот во Драчево, соопшти ЈП ...

Ципрас: ЕУ и меѓународната заедница јасно да ги кажат последиците од непочитувањето на Договорот од Преспа

ЕУ и меѓународната заедница треба јасно да ги стават на знаење последиците што непочитувањето на Договорот ќе ги има врз регионот, а особено врз иднината на ...

Собранието ќе ги пополни местата на пратениците кои станаа министри

Собранието денеска на осмата седница треба да ги верификува мандатите на новите пратеници кои доаѓаат на местата на премиерот Христијан Мицкоски и на неколкумина ...

Македонија трета во Европа според стапката на смртни случаи од огнено оружје

Со 12,25 случаи на милион жители, Северна Македонија е трета во Европа според стапката на смртни случаи од огнено оружје, покажува анализата на статистичкиот портал ...

Претпладне сончево, попладне можност за пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на ...

На Табановце се чека 15 минути, на другите гранични премини нема подолги задржувања

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На ГП ...