Македонија

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје

Во Скопје утре ќе биде спроведен посебен сообраќаен режим со почеток од 15.00 часот, поради одржување на велосипедска трка  „Куп на град Скопје ...

Дрекслер: По зачленувањето во НАТО, Северна Македонија стана поатрактивна за германските инвеститори

Кога Северна Македонија стана 30-та членка на НАТО во 2020 година, на почетокот тоа беше прославено од политичарите. Само две години подоцна, кога Русија ја почна ...

Се чекаат резултатите од вонредниот надзор на здравствените инспектори во битолската болница, во болницата сметаат дека немало пропусти

Вонреден инспекциски надзор во битолската болница по смртта на 24 годишното момче, кое почина од внатрешно крварење како резултат на тешка инфекција. Здравствени ...

Закон за амнестија: Поделби во власта, блокади од опозцијата

Ковачевски да не се однесува како турист на владините седници кога носат законски решенија како она за Законот за амнестија за потоа уште не стигнати до собрание ...

Демократскиот сојуз: Ковачевски да го повлече закон за амнестија

Демократскиот сојуз бара од премиерот Димитар Ковачевски да го повлече новиот Предлог-закон за амнестија, бидејќи овој закон е политички пазар помеѓу ...

АСОМ: Премиерот манипулира, странски, а не домашни фирми ќе се офајдат од интернет игри на среќа

Премиерот Димитар Ковачевски ја манипулира јавноста кога вели дека со новите интернет игри на среќа ќе има либерализација на пазарот, а манипулација е и дека ...

Нови мерки за намалување на царинските давачки за овошје и зеленчук, велат од СДСМ

„СДСМ се грижи за стандардот на граѓаните со пакет мерки за намалување на цените на основните прехранбени производи. Нова во низата мерки е намалувањето на ...

Зголемено присуство на мечки во Маврово и Ростуше, Општината бара да се прогласи кризна состојба

Општина Маврово и Ростуше бара Владата да прогласи кризна состојба на целата територија на општината поради зголемено присуство на кафеавата мечка на овие ...

АХВ контра Трипуновски: Во државата нема канцерогено млеко од Србија

Неосновано ширење паника и доведување на граѓаните во заблуда е последната вест дека на рафтовите во продавниците се пласирани над 20 тони трајно млеко по потекло ...

Трипуновски: Во Македонија е увезено млеко од Србија и пуштено во промет со амфлатоксин М1

Во 21 септември оваа година во Македонија е увезено преку 20 тони трајно млеко од Република Србија, со рок на важност до 3-ти февруари 2024 година и истото е пуштено во ...