Македонија

Мицкоски: Законот за амнестија уште не е донесен, а ние зборуваме за амандмани

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, коментирајќи ја вчерашната изјава на премиерот Димитар Ковачевски дека пратеничката група на СДСМ ќе поднесе амандман ...

Македонски Телеком донираше T Tablet за дваесет семејства во социјален ризик

Македонски Телеком, неодамна го најави на пазарот својот нов T Tablet, 5G уред со достапна цена, креиран да и овозможи на пошироката популација пристап до можностите ...

ПРВОТО КОЛО ОД „ЕСЕНСКА ТУРА ЗА 2WIN АВАНТУРА“ НА 2WIN.MK ВЛЕЗЕ ВО ЗАВРШНИЦА

На 01.10.2023 ќе заврши турнирската фаза од првото коло од наградната игра „ЕСЕНСКА ТУРА ЗА 2WIN АВАНТУРА“.. По заокружување на оваа фаза, ќе следи фаза 2 со ...

Пратеничката Рашела Мизрахи ќе биде претседател на Анкетната комисија за скандалот на Онкологија

Пратеничката Рашела Мизрахи ќе биде претседтелка на Анкетната комисија што ќе ја формира Собранието за скандалот на Онкологија. Денеска тоа ќе се утврди на ...

ЦУК: Вчера имаше 26 пожари, утрово активен само еден

Центарот за управување со кризи известува, според податоците од Секторот за операции и координација, дека пожари на отворен простор вчера имало вкупно 26, од ...

Составот на Анкетната комисија за случајот Онкологија на комисиска расправа

Во Собранието на Република Северна Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за прашања на изборите и именувањата и Законодавно правната ...

Сончево со умерена облачност, во Скопје со слаб до умерен ветер

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Попладне во југозападните делови ќе биде променливо облачно со ...

Ковачевски најави амандман на предлог законот за амнестија

На пратеничкото прашање од ВМРО-ДПМНЕ дали како родител е подготвен да ги амнестира осудените за Монструм, премиерот Димитар Ковачевски најави амандман на ...

Ковачевски: Континуирано носиме пакет мерки за ценовна стабилност и подобар животен стандард

Владата континуирано ја следи состојбата и навремено носи пакет мерки за ценовна стабилност на домашниот пазар, порача претседателот на Владата на Република ...

Гошев за ТВ 24: Делото помагање по кривично дело не може да се гледа одвоено од примарното дело

Адвокатот Туше Гошев во емисијата 24 анализа истакна дека амнестијата сама по себе е специјален правен акт на државата со која се изразува милост кон народот и без ...