Македонија

Георгиев за ТВ 24: Направени се 34 измени на Изборниот законик

Поранешниот антикорупционер Владимир Георгиев во емисијата 24 анализа рече дека после секои избори што биле спроведувани, изготвувале посебни извештаји за ...

Српските челници со остри тонови врз Македонија по одлуката официјално Скопје да биде коспонзор на резолуцијата за Сребреница

Бура реакции, критики и навреди на сметка на Македонија, донесе поддршката за Резолуцијата за Сребреница. Дрскост, бесрамност, неблагодарност и цинизам, се дел од ...

Синдикатот на Македонска пошта ќе информира за состојбата на претпријатието

Македонска пошта на работ на егзистенција, доведени се во прашање 1 774 работници. Од Синдикатот порачаа дека ќе изготват систематизација и по изборите ќе ја ...

Македонија во жолта фаза за опасност од невреме

Управата за хидрометеоролошки работи издаде метеоаларм како предупредување за опасност од пообилни врнежи на дожд и услови за невреме, а од полноќ цела ...

Се засилува реториката во трката за претседател на државава

Како што се наближува датумот за првиот круг за претседателски избори, што ќе се одржат на 24 април, така се засилува и реториката на кандидатите за шеф на ...

Синдикатот на Македонска пошта ќе информира за состојбата на претпријатието

Синдикатот на Македонска пошта денеска, ќе одржи прес-конференција пред објектот на Владата, на која ќе ја информира јавноста за состојбите во претпријатието. - По ...

Втор ден штрајк на приватните специјализанти

Втор ден генерален штрајк на приватните специјализанти. Скопските клиники и денеска останаа со помал број лекарски тимови, а младите лекари порачаа дека не ...

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица за предвремено гласање

Ноќеска на полноќ истекува рокот за пријавување на болните и изнемоштени лица кои сакаат да гласаат за првиот круг на претседателските избори закажани на 24 ...

Се намалува бројот на запишани ученици во основните и средните училишта

Исчезнуваат македонските деца, нема кој да ги пополни училишните клупи, бројот на ученици во образовните институции секоја година е со тренд на опаѓање. Бројот на ...