Македонија

Николовска за ТВ 24: На задната страна на законот фалат само имињата на луѓето од власта што треба да бидат амнестирани

Адвокатоте Ружица Николовска во емисијата 24 анализа рече дека овој предлог закон не преставува ништо друго освен политичко пазарање за потребите на власта. - ...

Алиспахиќ за ТВ 24: Законот за амнестија во ваква форма ги опфаќа осудените за помагање во „Монструм“

Адвокатот Асмир Алиспахиќ во емисијата 24 анализа рече дека сите добро го нзаат предметот на кој работел. Според официјалните извештаји како и релевантните ...

Лога ќе изготви ново упатство за изводите за матична евиденција со графа за етничка припадност

Министерот за правда Лога денеска информира дека ќе издаде ново упатство за изводи од матичната евиденција со графа за етничка припадност и дека овој пат ќе ги ...

24-годишно момче од Цапари почина по 10 часа од хоспитализацијата во битолската болница

Причина за смртта кај 24-годишното момче од битолското село Цапари, кое вчера почина во Битолската болница е десеминирана интраваскуларна коагулација, покажа ...

Дујовски: Нема опасност од нарушување на безбедносната состојба во Македонија по настаните на Косово

Безбедносната состојба во Македонија е под контрола и засега нема опасност од прелевање на тензиите меѓу Србија и Косово кај нас, вели деканот на Факултетот за ...

Протестите на судската администрација продолжуваат како и штрајкот по обвинителствата

Два паралелни маршеви на судската администрација, едниот предводен од Независниот синдикат на судска администрација, другиот предводен од УПОЗ. Барањата се исти, ...

Министерот Лога прстот го впери кон неговата заменичка дека е таа заслужна за Кривичниот законик

Министерот за правда Кренар Лога денеска на брифинг со новинарите прстот го впери во заменичката Викторија Аврамовска- Мандиќ, која како што рече е виновна за тоа ...

Делото на двоецот Азири од „Монструм“ е опфатено со законот за амнестија

Министерот за правда Кренар Лога без да каже конкретни имиња потврди дека делото за кое што се осудени Хаки и Фејзи Азири во Монструм, помоагање по извршување на ...

Пратенички прашања - од случајот на Онкологија до „бакнежите“ на Маричиќ до пратеничката Стојановска

Кој ќе одговара но и кој тргувал со животите на онколошките пациенти и дали надлежните органи ќе превземат нешто за конечно расветлување на овие предмети едни од ...

Комисијата за заштита од дискриминација ќе утврдува дали лицата со дијабет биле дискриминирани

Комисијата за заштита од дискриминација ќе утврдува дали државата ги диксриминирала пациентите со дијабетес, затоа што 9 месеци ги остави без ленти и ...