Македонија

Втор ден штрајк на приватните специјализанти

Втор ден генерален штрајк на приватните специјализанти. Скопските клиники и денеска останаа со помал број лекарски тимови, а младите лекари порачаа дека не ...

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица за предвремено гласање

Ноќеска на полноќ истекува рокот за пријавување на болните и изнемоштени лица кои сакаат да гласаат за првиот круг на претседателските избори закажани на 24 ...

Се намалува бројот на запишани ученици во основните и средните училишта

Исчезнуваат македонските деца, нема кој да ги пополни училишните клупи, бројот на ученици во образовните институции секоја година е со тренд на опаѓање. Бројот на ...

За брзо возење казни за 220 возачи на територија на цела држава

Во спроведена акциска контрола на територија на државата за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, во текот на вчерашниот ден се ...

Гори букова шума над Горно Јаболчиште во oпштина Чашка

Пожар избувнал синоќа во 23 часот на отворен простор кај селото Горно Јаболчиште во општина Чашка, гори букова шума, информираат утрово од Центарот за управување со ...

Од четврток две дополнителни автобуски линии за Саемот на книга

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) информира дека од четврток ќе бидат пуштени дополнителни линии поради Меѓународниот саем на книгата што ќе се одржува во ...

Се извезуваат последните контејнери контаминирана почва од ОХИС од „ЛОТ“ 3, почнува извозот од „ЛОТ“ 4

Со денешниот извоз на последните три контејнери со околу 63 тони почва загадена со линдан од малата депонија во поранешната фабрика ОХИС во Скопје се финализира ...

Најстудено во Берово, најтопло во Скопје-Зајчев Рид и Тетово

Со измерени седум степени најстудено утрово е во Берово, додека со 15 степени Целзиусови најтопло е во Скопје-Зајчев Рид и во Тетово. Како што соопштија од УХМР, ...

Кузманов за „Студио 10“: Меѓународната заедница се труди да ја држи под контрола војната на Блискиот Исток

„Евидентно е дека безбедноста се влошува. Но, сметам дека меѓународната заедница се труди да ја држи под контрола војната на Блискиот Исток. Напори ...

Се засилува реториката во трката за претседател на државава

Како што се наближува датумот за првиот круг за претседателски избори, што ќе се одржат на 24 април, на така се засилува и реториката на кандидатите за шеф на ...