Македонија

Игор Стефановски Иџе го донесе пехарот во Видеолотарија касинос Австрија

Летечкиот Македонец, Игор Стефановски Иџе годинава третпат стана Европски првак во автомобилизам, а пехарот гордо го претстави со тимот кој веруваше во неговиот ...

Нема да има средба Блинкен - Лавров

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања Џејмс О’Брајан вчера потврди дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен ќе ги ...

Лавров во Скопје со времена дозвола

Од 9 до 12 часот денеска (28.11.) ќе се реализира генералната проба за одвивањето на посебниот сообраќаен режим што ќе се воведе утре и задутре заради одржувањето на ...

Забрана за тешки товарни возила преку Стража

Утрово воведена е забрана движење на тешки товарни возила на патен правец Гостивар-Кичево преку планинскиот премин Стража. Како што информираат од АМСМ, ...

Манолева за Студио 10: „Ноември“ месец на машкото здравје

Маја Манолева заменик министерка за здравство за Студио 10 рече дека во ноември како месец за месец на машкото здравје, министерството имало низа активности ...

Кескоски за Студио 10: Министерскиот совет на ОБСЕ е голем настан кој треба да донесе афирмација за државата

Професорот по безбедност Златко Кескоски во емисијата Студио 10 рече дека организацијата за министерсткиот самиот во ОБСЕ рече дека ова е мега настан и ...

Полицијата трага по 14-годишно девојче од Скопје

Полицијата и денеска  трага по 14-годишното девојче, на кое вчера  му се изгуби трагата, откако во 7 часот наутро  заминало во училиште, во општина Центар во ...

Русија негира дека ќе има средба меѓу Лавров и Блинкен на самитот на ОБСЕ во Скопје

Американската страна не побарала средба меѓу рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Антони Блинкен на маргините на ...

Продадени четири одземени имоти на Мијалков - 332 илјади евра ќе се вратат во државниот буџет

Успешно е реализирана продажбата на одземени имоти на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков. Во државниот буџет ќе бидат вратени 332 276 евра со продажбата на ...

Бугарија го отвори воздушниот простор за Лавров

Бугарија го отвори воздушниот простор за рускиот шеф на дипломатијата да долета до Скопје на министерски Совет на ОБСЕ. Веста ја потврди амбасадорката на Руската ...