Македонија

Кацарска ќе даде осврт за мандатот, до крајот на месецов ќе се знае нејзиниот наследник

Претседателката на Уставен суд, Добрила Кацарска, утре од 12 часот на прес-конференција ќе даде осврт на тригодишниот мандат како претседателка на највисокиот суд ...

Африм Гаши избран за претседател на Собранието

Со 76 гласа „за“ и шест „против“ Африм Гаши е избран за претседател на Собранието. Со неговиот избор и давањето на свечената заклетва заврши ...

Германското дуално образование се инфилтрира и меѓу македонските млади преку универзитетот Хајделберг

Германско дуално високо образовани и врска со бизнис секторот“е темата на која денес се одржа панел дискусија на факултетот Хајделберг во Скопје. Во која беа ...

АХВ: Немаме известување дека на македонскиот пазар е пласиран сендвич со шунка контаминиран со листерија

Немаме известување од Европскиот систем за известување за небезбедна храна и храна за животни дека на македонскиот пазар е пласиран небезбеден производ, односно ...

Операционите сали на клинички и натаму затворени - товарот падна на градската болница

Затворањето на операционите сали во скопскиот клинички центар го зголеми бројот на пациенти во старата градска болница. Сто и педесет операции се извршени само во ...

Предупредувачки протест против изградба на асфалтна база во индустриската зона Визбегово

Од здружението на стопанственици на индустриската зона Визбегово излегоа на предупредувачки протест против изградбата на Асфалтна база таму, за која било ...

Силјановска Давкова: Не бев консултирана за гласањето во ООН за резолуцијата за Сребреница

Лентите се мали, а името големо. Претседателката Гордана Силјановска Давкова, денеска изјави дека на венецот кој го положи државно-црковната делегација на гробот ...

Силјановска Давкова: Ние со Грција сме во ситуација на победник и губитник

Нема да покренам постапка за поништување на Преспанскиот Договор, а не го ни прекршив, изјави шефицата на државата Силјановска Давкова. На прашање на ТВ 24, да ...

Пријавени 34 нови случаи на голема кашлица во изминатата недела

Вкупно 34 нови случаи на голема кашлица се регистрирани во земјава изминатава недела, во периодот од 17 до 23 мај, што е намалување од 22,7 отсто во споредба со минатата ...

Предупредувачки протест на стопанствениците од Визбегово за асфалтната база која се копа во индустриската зона

Стопанствениците во индустриската зона во Визбегово излегоа на протест. Револтот кулминираше, бидејќи општината Чучер - Сандево, на крајот на март, му дозволила на ...