Македонија

Ангеловска-Бежоска: Инфлациските трендови се позитивни, но потребна е претпазливост

Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска во видеоинтервју за „Еуромани“ посочила дека инфлациските трендови се позитивни, но дека ...

Бојмацалиев: Дијаспората да ги искористи и базните станици во ДКП-ата на Северна Македонија

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев, на својата Фејсбук страница, упати повик до македонската дијаспора дека освен патниот ...

Вкупно 57 случаи на голема кашлица во Скопје, засега нема мали сипаници

Во Скопје се евидентирани вкупно 57 случаи на голема кашлица сезонава, нема регистрирано мали сипаници, овие податоци се заклучно со 22 февруари, потврди за МИА, ...

ЦУК: Вкупно 28 пожари на отворено во последното деноноќие, еден се уште активен

Во последното деноноќие регистриртани се 28 пожари на отворено во држававта, од кои еден се уште е активен, информираат утрово од Центарот за управување со ...

Во Скопје казнети 153 возачи

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден продолжи со контролите во областа на сообраќајот, при што на територија на град Скопје изречени се ...

Најстудено утрово на Попова Шапка

Најниска температура од - 1 степен утрово е измерена на Попова Шапка. Следат Скопје-Петровец, Крива Паланка, Лазарополе и Берово со нула степени, 1 Битола, Охрид, 2 ...

Сообраќајот на патишта се одвива непречено, по суви коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. Од АМСМ ...

Бојмацалиев: „МВР за граѓаните” на дело – пристигнаа 140.000 обрасци на ГП Богородица

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев, синоќа, на Граничниот премин Богородица, ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши. Со тоа, ...

Комисиска расправа за Предлог законот за вработените во Министерството за одбрана

Во Собранието денеска седници ќе одржат Комисијата за одбрана и безбедност и Законодавно-правната комисија. Членовите на овие две собраниски комисии ќе ...

Почнува собирањето потписи за кандидати за претседател и за пратеници

Рокот за собирање потписи за кандидати за претседател и за кандидати за пратеници започнува денеска и ќе трае до 8 март, согласно роковниците на Државната изборна ...