Македонија

Сончево и релативно топло со умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со умерена облачност. Ќе дува умерен, наместа повремено засилен ветер од јужен правец. Минималната температура ...

Застаре предметот „Моќник“ во кој обвинет е Антонијо Милошоски

Настаната е апсолутна застареност на кривичното гонење во предметот „Моќник“, во кој меѓу обвинетите беше Антонијо Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, кој се ...

Костадинов за ТВ 24: Очекувам дека ќе се повтори сценариото од претходните претседателски избори, каде победа ќе извојува кандидатот на СДСМ

Костадин Костадинов член на ИО на СДСМ.во емисијата 24 анализа рече дека радува фактот што имаме повеќе номинации за претседатели на државата и смета дека било ...

Клековски за ТВ 24: Повеќето политички партии сфатија дека ќе биде важен претседателскиот резултат како индикација каде се движи гласачкото тело

Сашо Клековски член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа рече дека отсекогаш сме имале претседателски амбиции, прашање е кој ќе успее да собере потписи. Јасно ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со обвинувањата кој е поголем виновник за состојбата со патните исправи

Пратеници во акција, со цел да проверат дали можат да излезат од државава со документите со старото уставно име. Бране Петрушевски и Миле Лефков од ВМРО-ДПМНЕ, се ...

Жестока дебата за законските измени за Академијата за судии и јавни обвинители

Кандидати блиски до власта да станат идни судии и обвинители или одблокирање на примениот испит за последната генерација слушатели на Академијата кој заглави ...

Величкова: Пендаровски да не ги потпишува измените за судска служба

Независниот синдикат на судска администрација побараа од претседателот Пендаровски да не ги потпише измените на законот за судска служба зашто сметаат дека тие ...

На Ковачевски и Спасовски им е одобрено право на едногодишна апанажа од 2500 евра месечно

Поранешниот премиер, Димитар Ковачевски и екс-министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски побарале апанажа со што месечно ќе добиваат по 2.500 евра, Ковачевски ...

Дали надлежните ќе ги променат правилниците со кои на пациентите ќе им се дозволи рехабилитација во странство?

Фондот за здравствено осигурување останува на ставот дека за медицинска рехабилитација не може да покрие трошоци и дека истата е достапна во земјава. Додека ...

ОЈО Куманово отвори истрага за двојното убиство во кумановско

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило две ...