Спорт

Над 11.000 лица се пријавиле да трчаат на Скопскиот маратон во недела

На први октомври (недела) ќе се одржи најголемата спортска манифестација во Македонија – Виз Ер Скопски маратон, а според организаторите, на ова издание е ...

Алегри: Во последниве денови медиумите Јувентус од ривал на Интер за Скудетото го претворија во губитник

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри побара покоректен однос од медиумите кон неговиот тим кои изминатиот период често го критикуваа. - Во последните ...

Чави по ремито со Мајорка: Барселона загуби бодови поради две еклатантни грешки

Тренерот на Барселона, Чави го критикуваше тимот грешките во одбраната на синоќешното гостување во Палма де Мајорка. Каталонците одиграа 2:2 со Мајорка и освоија ...

Нејмар би можел да се врати во родниот Сантос во 2025 година

Напаѓачот на Ал Хилал, Нејмар може да се врати во бразилскиот шампионат во 2025 година. „Sport.es“ објави дека 31-годишниот фудбалер сака во иднина да се врати во ...

Фламенго реши да го отпушти тренерот Сампаоли

Раководството на Фламенго одлучи да го разреши главниот тренер на тимот Хорхе Сампаоли, објави „Globo“. Заминување на Сампаоли се уште не се случило поради ...

Италијанците почнаа да објавуваат преговори меѓу судиите и ВАР

Италијанската фудбалска федерација, Здружението на италијански судии и компанијата ДАЗН се договорија за проект за развој на тамошниот  фудбал. Конкретно ...

Македонските каратисти освоија 12 златни медали на турнир во Грција

Македонската репрезентација во традиционално карате беше најуспешна на ИТКФ Меѓународниот куп “ Хидетака Нишијама” одржан викендот во Неа Мудања, ...

Шахистите на Алкалоид ја победија Полска и се вратија во игра за медал на Светското екипно првенство

Шахистите на Алкалоид со победата над селекцијата на Полска изразена со 2,5:1,5 во 5. коло се вратија во игра за медал на Светското екипно првенство за сениори ...

Ракометарките на Ѓорче Петров убедливо го совладаа тимот на Тиват

Екипата на Ѓорче Петров со победа ги започна натпреварите од Европскиот куп. Исто како и лани така и оваа сезона „лавиците“ настапот во Европскиот куп го ...

Новата кошаркарска сезона стартува денеска со Суперкупот

Суперкупот во машка и женска конкуренција е на програмата  денеска во Скопје како увертира на новата македонска кошаркарска сезона. Во машкиот Суперкуп, кој го ...