Спорт

Меси, Халанд и Де Брујне номинирани за наградата на УЕФА за играч на годината

Европската фудбалска асоцијација на својата официјална веб-страница ги објави номинираните за наградата најдобар играч на годината сезона 2022/23. Тројца ...

Баерн нема да потпише со Де Хеа, Тухел стави вето на трансферот

Баерн нема да потпише со Давид Де Хеа, а пропадна трансферот и на Стефан Ортега. Според новинарот на „Скај Спорт Дојчланд“, Флоријан Плетенберг, по ...

Пике жали што не играл во Серија А

Поранешниот фудбалер на Манчестер јунајтед и Барселона, Жерар Пике призна дека на 21 година можел да заврши во Јувентус.  - Имав 21 година, сè уште бев во ...

Гвардиола, Инзаги и Спалети номинирани за наградата тренер на сезоната

Познати се тројцата претенденти за наградата тренер на сезоната 2022/23 во изборот на Европската фудбалска федерација. Во финалната тројка влегоа: Пеп Гвардиола кој ...

Манчестер сити и Севилја ќе играат за Суперкупот на УЕФА

Манчестер сити ќе се соочи со Севилја во Атина во натпреварот од Суперкупот на Европа.  Првично беше планирано натпреварот да се одржи во Казан, Русија, но во ...

Меси стана трет најдобар стрелец во историјата на Интер Мајами

Напаѓачот на Интер Мајами, Лионел Меси се искачи на третото место на листата на најдобри стрелци на клубот на сите времиња. Триесет и шестгодишниот Аргентинец ...

Почнува 51. издание на Струшкиот ракометен турнир

На ракометното игралиште „Горан Попоски – Бабец“ во Струга денес почнува 51. издание на Струшкиот ракометен турнир.  Турнирот ќе го отворат, домаќинот ...

Средба Мицотакис - Чеферин во Атина

Случувањата во грчкиот и европскиот фудбал се очекува да бидат во фокусот на денешната средба во Атина на премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис со претседателот ...

Енди Мареј се повлече од турнирот во Синсинати

Британскиот тенисер Енди Мареј се повлече од турнирот во Синсинати, соопшти прес-службата на АТП-турнирот. Триесет и шестгодишниот Британец во првото коло ...

Меси се повреди на тренинг на Интер Мајами

Лионел Меси се повреди на тренинг со Интер Мајами, соопштува „RMC Sport“. Аргентинецот се сопна и го повреди скочниот зглоб. Поради повреда играчот мораше да го ...