Спорт

Ѓоковиќ по седми пат го освои Париз, триумфира на турнирот од серијата Мастерс 1000

Новак Ѓоковиќ триумфира на турнирот од серијата Мастерс 1000 кој се игра во Париз откако во финалето го совлада Бугаринот Григор Димитров. Ова воедно е седми триумф ...

Ѓоковиќ се пласира во финалето во Париз

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе игра во финалето на мастерс турнирот во Париз, откако вечерва по голема борба и во меч што траеше три часа со пресврт ...

Новак тргнува по ново финале против Рубљов

Новак Ѓоковиќ (36) е подготвен да стигне до уште едно големо финале преку Андреј Рубљов (26). Српскиот ас по шести пат во кариерата ќе се сретне со рускиот играч, а ...

Димитров е првиот финалист на последниот АТП мастерс 1000 турнир во Париз

Григор Димитров е првиот финалист на последниот АТП мастерс 1000 турнир сезонава. Бугарскиот тенисер во балканското полуфинале славеше против Гркот Стефанос ...

Елмас го постигна својот прв сезонски погодок за Наполи

Македонскиот репрезентативец, Елиф Елмас го постигна својот прв сезонски погодок за Наполи во Серија А и тоа на гостувањето во Салерно кај ...

ФИБА турнир Скопје 2023: Двојна победа на македонските селекции над Косово

Македонските кадетски кошаркарски репрезентации во машка и женска конкуренција забележаа синоќа победи над соодветните селекции на Косово во рамки на 2. коло на ...

Нејмар опериран во Бразил порача „сè ќе биде во ред“

Бразилскиот напаѓач Нејмар (31) е опериран во Бело Хоризонте, две недели по тешката повреда на натпреварот против Уругвај во квалификациите за Светското првенство ...

Покетино: Мораме да го освоиме Лига купот, не играме во европските натпреварувања

Тренерот на Челзи, Маурисио Покетино искажа желба „Сините“ да го освојат англискиот Лига куп. Челзи синоќа го победи Блекбурн со 2:0 и се пласира во ...

Меси: Заслужувам шанса да се збогувам со Барселона

Фудбалерот на Интер Мајами, Лионел Меси изјави дека сака да одигра проштален натпревар со Барселона. - Би сакал да можам да се збогувам со луѓето на поинаков начин. ...

Манчестер јунајтед елиминиран во осминафиналето на Лига купот

Њукасл синоќа го победи Манчестер јунајтед со 3:0 во осминафиналето од англискиот Лига куп. Средбата се одржа на „Олд Трафорд“. Играчот од средниот ред Мигел ...