Спорт

Дончиќ стана четвртиот играч во историјата на НБА со 73 поени

Кошаркарот на Далас, Лука Дончиќ постигна 73 поени ноќеска на натпреварот од регуларниот дел од НБА сезоната против Атланта (148:143). Според веб-страницата на НБА, ...

Норис за продолжување на договорот со Мекларен: Пораснав во овој тим и тука се чувствувам како дома

Возачот на Мекларен, Ландо Норис го коментираше обновувањето на договорот со тимот.  - Тоа е прекрасно чувство. Пораснав во Мекларен и тука се чувствувам како ...

Македонските ракометари денес ќе го добијат противникот во баражот за СП

Во Келн денес околу 14 часот ќе бидат извлечени двојките за баражите за  Светското првенство во 2025 година. Во групата носители е и македонската ...

Димевски најави големи инвестиции во спортската инфраструктура и стимулации за најдобрите спортисти доколку добие втор мандат на чело на МОК

Претседателот на Македонскиот олимписки комитет (МОК), Даниел Димевски, ја презентираше својата програма за работа за периодот од 2024 до 2028 година, како кандидат за ...

Чави: Барселона почнува да ги цени луѓето дури откако ќе си заминат

Тренерот на Барселона, Чави проговори за според него историската грешка што ја прави каталонскиот клуб. - Во овој клуб почнуваме да ги цениме луѓето само откако ќе ...

Си-ен-ен: Милвоки ќе го именува Док Риверс за главен тренер

Док Риверс ќе биде нов тренер на Милвоки бакс, објави „CNN“. Оваа информација ја дистрибуираат и „TNT“ и „NBA TV“. Други потврди се уште нема. Клубот од ...

Покетино за пласманот на Челзи во финалето на Лига купот: Многу сакам да го освојам трофејот

Тренерот на Челзи, Маурисио Покетино ги искажа впечатоците по синоќешниот реванш против Мидлсброу (6:1) во полуфиналето на англискиот Лига куп.  Во првиот ...

Интер го освои италијанскиот Суперкуп трет пат по ред

Интер го освои италијанскиот Суперкуп трета година во низа. Во финалето на турнирот, „нероаѕурите“ синоќа во Ријад, го победија Наполи со 1:0. Стрелец на голот ...

Ембид стана деветтиот играч во историјата на НБА кој постигнал 70+ поени на еден натпревар

Центарот на Филаделфија, Џоел Ембид постигна 70 поени ноќеска на натпреварот од регуларниот дел од НБА лигата против Сан Антонио (133:123). Дваесет и деветгодишниот ...

Супер лигата доби согласност за учество од 20 клубови

Генералниот секретар на Супер лигата Анас Лаграри зборуваше за преговорите со клубовите околу учеството на турнирот. - Не сакам сега да кажувам имиња. ...