Спорт

Ѓоковиќ елиминиран во третото коло на турнирот во Индијан Велс

Светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ не успеа да се пласира во четвртото коло на турнирот во Индијан Велс (САД). Србинот ноќеска во третото коло загуби од ...

Дончиќ и Дерозан прогласени за играчи на неделата во НБА

Првата ѕвезда на Далас меверикс, Лука Дончиќ е прогласен за најдобар кошаркар на неделата во Западната конференција на НБА, објави прес-службата на ...

Ал Наср загуби од Ал Аин во пенал рулетот и е елиминиран од азиската Лига на шампиони

Саудиски Ал Наср загуби на пенали од Ал Аин во четвртфиналето на азиската Лига на шампиони. Во реваншот одигран синоќа во Ријад тимот на Роналдо победи со 3:2 по ...

Нарди за триумфот над Ѓоковиќ: Чудо, никој не ме познаваше пред натпреварот

Дваесетгодишниот Италијанец Лука Нарди, победата над Ѓоковиќ во третото коло на турнирот во Индијан Велс ја нарече чудо. Тој посочи дека по овој триумф на ...

Ентони Дејвис постави уникатен поентерски рекорд во историјата на НБА

Центарот на Лос Анџелес лејкерс, Ентони Дејвис постигна 27 поени, а забележа и 25 скока, 5 асистенции и 7 украдени топки на натпреварот со Минесота тимбервулвс одигран ...

Сребрени медали во кати за Аљоша и Јадранка Недеви на ИТКФ купот во Полска

Македонските натпреварувачи во традиционално карате Аљоша Недев и Јадранка Недева освоија сребрени медали во дисциплината кати за сениори на ИТКФ ...

Одиграни натпреварите од 19. коло во македонскиот кошаркарски шампионат

Трите водечки екипи во македонската кошаркарска Прва лига забележаа победи на денешните натпревари од 19. коло. Постигнати резултати: Кожув – Академија ФМП ...

Симоне Инзаги ја доби наградата Беарцот како најдобар италијански тренер на годината

Предводникот на Интер, Симоне Инзаги ја доби наградата „Енцо Беарцот“ за најдобар италијански тренер на годината.  Претседателот на Италијанската ...

Ѓоковиќ и Сабаленка изгубија сет но изборија пласман во третото коло на Индијан Велс

Српскиот тенисер и светски рекет број еден Новак Ѓоковиќ се пласираше во третото коло на АТП турнирот во Индијан Велс (САД). Во второто коло Ѓоковиќ ноќеска го ...

Елмас со прв старт во дресот на Лајпциг

Македонскиот репрезентативец, Елиф Елмас и неговиот РБ Лајпциг издвојуваа победа над Дармштад од 2-0 во средата од 25. коло во Бундеслигата.   Елмас конечно доби ...