Свет

Претреси во Европарламентот поради руско мешање во европските избори

Белгиската и француската полиција извршија серија истовремени рации во канцелариите на Европскиот парламент во Брисел и Стразбур, како и во домот на еден ...

Путин го именува поранешниот телохранител за секретар на Државниот совет

Претседателот на Русија, Владимир Путин го именува својот поранешен телохранител Алексеј Дјумин за секретар на Државниот совет, советодавно тело на шефот на ...

Полска ја враќа тампон зоната на границата со Белорусија

Премиерот на Полска, Доналд Туск денеска најави дека тампон зоната широка 200 метри на границата со Белорусија ќе биде обновена по ескалацијата на насилството, ...

Нови претреси во Парламентот на ЕУ

Инспектори денеска извршија претрес во канцелариите на вработен во Парламентот на ЕУ во Брисел и Стразбур, како и во неговиот дом во Брисел. како дел од белгиската ...

Гери Конил избран за премиер на Хаити

Преодниот совет на Хаити денеска го назначи Гери Конил, поранешен премиер на земјата и регионален директор на УНИЦЕФ за Јужна Америка и Карибите, за нов ...

Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија

Владата на Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија, што од шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто е од „големо значење“. Според Сијарто, кој ...

Речиси 200 невладини организации во Грузија најавија непочитување на законот за „странско влијание“

Речиси 200 грузиски невладини организации објавија дека одбиваат да го почитуваат законот за „странско влијание“, што вчера беше усвоен од Парламентот на ...

Едно лице загина, а 30 се повредени во сообраќајна несреќа во Србија

Едно лице загина, а 30 се повредени во судир на автомобил и автобус во близина на Мали Пожаревац, околу 40 километри јужно од Белград. Сообраќајната несреќа се случи ...

САД се против тоа Украина да користи американско оружје за напади врз руска територија

САД кои се главниот сојузник на Киев во војната против Русија, не сакаат Украина да користи американско оружје за да напаѓа „на руска територија“, изјави ...

Парламентарни избори во ЈАР

Околу 27,6 милиони лица со право на глас денеска ќе избираат 400 пратеници, кои потоа ќе го именуваат следниот претседател на Јужно Африканската Република (ЈАР). На ...