Свет

Независните пратеници кои ја напуштија СИРИЗА формираат пратеничка група

Единаесетмина пратениците, меѓу кои и поранешни министри, кои во изминатиот период ја напуштија грчката опозициска партија СИРИЗА формираат пратеничка група во ...

Американски воен авион се урна во океан во близина на јапонскиот остров Јакушима

Американски воен авион „Оспри“ (Osprey) се урна во океан во близина на јапонскиот остров Јакушима, соопшти јапонската крајбрежна стража. Во авионот имало осум ...

Кирби: Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

САД поддржуваат натамошно продолжување на оперативната пауза на борбите меѓу Израел и Хамас за да се обезбеди ослободување на сите заложници во заробеништво, ...

Г7 ги повика јеменските бунтовници да го ослободат екипажот и да го вратат запленетиот товарен брод Галакси

Министрите за надворешни работи на Групата седум најбогати либерални демократии (Г7) денеска ги повикаа бунтовниците Хути во Јемен „веднаш да престанат“ со ...

Израел го доби списокот на заложници кои Хамас треба да ги ослободи во текот на денешниот ден

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху соопшти дека добиле список со имиња на киднапирани Израелци кои Хамас треба да ги ослободи денеска во текот ...

Претставник на Стејт департмент: Путин нема да склучи мир во Украина пред да ги дознае резултатите од претседателските избори во САД

Рускиот претседател Владимир Путин нема да склучи мир во Украина додека не ги знае резултатите од американските избори во ноември 2024 година, изјави синоќа висок ...

Нетанјаху инсистира на уништување на Хамас по истекот на примирјето

Израел ќе ја продолжи својата воена кампања во Газа за уништување на Хамас по истекот на сегашниот договор за прекин на огнот, изјави израелскиот премиер Бенјамин ...

Ослободени уште 10 израелски заложници

Хамас ослободи нови 12 заложници. Десет од нив се израелски државјани, а двајца се Тајланѓани на возраст од 17 до 84 години, потврди израелската армија. Тие го ...

Спасени сите работници кои беа затрупани по уривањето на тунел во Индија

Сите 41 работник кои беа заробени повеќе од две недели по уривањето на тунел во Индија денеска се спасени, соопштија локалните власти, а пренесе Би-би-си. Тие поминаa ...

Божиќна еуфорија во Белата куќа: Блеснаа деведесет и осум новогодишни елки и илјадници украси

  Во Белата куќа веќе почна божиќната еуфорија, а првата дама на САД, Џил Бајден ги претстави овогодинешните празнични украси. Вкупно 98 новогодишни елки го ...