Свет

Нобелова награда за медицина за Каталин Карико и Дру Вајсман

Каталин Карико, по потекло од Унгарија, и нејзиниот колега од САД, Дру Вајсман, се одликувани „за нивните откритија за промените во нуклеобазите што овозможија ...

Најмалку 25 лица се повредени во пожар во Исмаилија на Суецкиот канал

Најмалку 25 лица се повредени во пожар во египетскиот град Исмаилија на Суецкиот канал. Пожарот, чија причина е непозната, пред зори избувнал во седиштето на ...

Октомвриско пленарно заседание на Европарламентот во Стразбур

Од денеска до петок во Стразбур ќе се одржи октомвриското пленарно заседание на Европскиот парламент, на чиj дневен ред, меѓу другото, се разгледувањето на законот ...

Белгија ќе гради два нови центри за сместување на барателите на азил во текот на зимата

Белгија планира да изгради два времени центри за сместување во кои во текот на зимскиот период би биле згрижени барателите на азил, јави „Брисел ...

Турција ги бомбардира курдските бунтовници во Ирак поради бомбашкиот напад во Анкара

Турското Министерство за одбрана синоќа соопшти дека ги бомбардирале курдските бунтовници во северен Ирак поради бомбашкиот напад во Анкара, во кој беа ранети ...

Поради сајбер напад падна веб-страницата на британското кралско семејство

Веб-страницата на британското кралско семејство беше привремено недостапна поради сајбер напад кој се случи вчера, јави ДПА. Присуството на интернет на ...

Најмалку деветмина загинаа при уривање на покрив на црква во Мексико

Најмалку девет лица загинаа кога синоќа се урна покрив на црква во североисточно Мексико, соопштија локалните власти. Најмалку 40 лица се повредени, соопшти ...

Велика Британија ќе ги распореди своите борбени авиони Тајфун во Полска

Велика Британија распоредува ловци РАФ Тајфун во Полска за да помогне во одбраната на земјата од заканата од руска агресија, соопшти министерот за одбрана на ...

Зеленски: Украина повеќе нема со својот суверенитет да плаќа за илузорните ветувања за мир

Украинскиот претседателот, Володимир Зеленски, на прославата на Денот на ветераните на Украина рече дека неговата земја повеќе нема да плаќа со иднината на своите ...

Косовското МНР му се обрати на „Лакост“ за Ѓоковиќ: Лицето кое го спонзорирате го слави тероризмот

Министерството за надворешни работи на Косово му се обрати на модниот бренд „Лакост“, кој го спонзорира српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, со прашање дали знаат ...