Свет

Борби за Бахмут

Руските сили постигнаа  успех во градот Бахмут на источната линија на фронтот, рекоа украинските воени претставници, додавајќи дека нивните борци сè уште се ...

Чарлс Трети: Обединетото Кралство и Германија стојат покрај Украина

Обединетото Кралство и Германија стојат покрај „Украина“ во одбрана на нејзината  слобода од руската агресија- порача британскиот крал Чарлс од ...

Пожар на траект на Филипините, над 30 мртви

Најмалку 30 лица  загинаа откако пожар го зафати траект со 250 патници на Филипините. Голем број патници скокнале од траектот поради пожарот, а беа извлечени од ...

Испразнет ректоратот на атинскиот универзитет што беше под опсада, уапсени десет лица

Десет лица се уапсени при акцијата на грчката полиција за празнење на ректоратот на атинскиот универзитет што над две седмици беше под опсада, објавија грчките ...

Папата Франциск е примен во болница

Папата Франциск бил примен во болница во Рим на однапред закажани медицински прегледи – објави Ватикан. На папата Франциск му била дијагностицирана ...

Судар на два воени хеликоптери во САД, има повеќемина загинати  

Неколку лица загинаа кога два американски воени хеликоптери се судрија во округот Триг, во близина на воздухопловната база Форт Кембел, во американската сојузна ...

Ѓукановиќ: Уверен сум дека ќе победам на изборите, без оглед на излезноста

Претседателскиот кандидат на Демократската партија на социјалистите, Мило Ѓукановиќ синоќа изјави дека е уверен оти ќе победи во вториот круг од изборите на 2 ...

Бугарите во недела ќе гласаат по петти пат во две години

Бугарите излегуваат на гласање во недела на 2 април по петти пат во последните две години во обид да изберат стабилна влада. Без влада нема да можат да земат 4, 5 ...

Шефот на американската дипломатија го спореди Додик со Путин

Американскиот шеф на дипломатијата Антони Блинкен на Твитер ги спореди претседателот на Република Српска и лидерот на босанските Срби Милорад Додик со рускиот ...

Русија почна вежби со интерконтинентални балистички ракети

Русија ги активираше интерконтинентални балистички ракети..Воените сили на земјата почнаа големи воени вежби со околу 3000 војници и чија крајна цел е ракетниот ...