Свет

Малта го презема претседавањето со ОБСЕ за 2024 година

Малта е земјата која од 1 јануари 2024 година ќе го преземе претседавањето со Организација за безбедност и соработка на Европа (ОБСЕ) во текот на една календарска ...

Гутереш повика на целосен хуманитарен прекин на огнот во Газа

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутереш денес се заложи за целосен хуманитарен прекин на огнот меѓу Израел и палестинските милитанти Хамас ...

Сад: Хамас се обврза да ослободи уште 20 лица во текот на два дена

САД потврдија дека Израел и Газа се согласиле да го продолжат договорот за примирје – при што портпаролот за национална безбедност Џон Кирби рече дека Хамас ...

Примирјето во Појасот Газа продолжено за уште два дена

Министерство за надворешни работи на катар денеска соопшти дека четиридневното примирје во Појасот Газа е продолжено за уште два дена, јави ДПА. „Постигнат е ...

Речиси 30 училишта во Белгија денеска ќе бидат затворени поради закани за бомби

Десетици белгиски училишта во окрузите Брисел и Брабант денеска нема да отворат за ученици поради закана за бомба испратена доцна синоќа, соопшти образовната ...

Русија тврди дека соборила десетици украински беспилотни летала насочени кон Москва

Украина се обиде да ја нападне Москва со десетици беспилотни летала, соопштија синоќа руските власти, само еден ден откако украинските власти информираа дека ...

Во Украина 400 населени места останаа без струја поради лошото време

Речиси 400 места останаа без струја во Украина поради екстремно тешките временски услови, соопшти синоќа претседателот Володимир Зеленски, додека украинската ...

Американски воен брод ослободи танкер заробен во Аденскиот залив

Американски воен брод одговори на повикот за помош на танкерот во Централ Парк, заробен од вооружени напаѓачи во близина на брегот на Јемен, а екипажот на бродот во ...

Пукање во Канада: Тројца мртви, двајца во критична состојба

При пукање во Винипег, Канада, три лица загинаа, а две се тешко повредени, соопшти локалната полиција. Престрелката се случила вчера нешто по 4 часот наутро, западно ...

Северна Кореја ќе продолжи да лансира сателити, нејзините сили се собираат долж границата со Јужна Кореја

Северна Кореја (НДРК) предупреди дека ќе продолжи да ги остварува своите суверени права, вклучително и со лансирање сателити, додека нејзините војници обновуваат ...