Свет

НАТО обучува воени кадети во Узбекистан

Специјалци на НАТО од вчера почнаа со обука на кадети во Узбекистан. Персоналот на НАТО одржа обука на повеќе теми за кадетите за време на посетата на ...

Во Њујорк вечер затворeни консултации за резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Неформални затворени консултации за нацрт-резолуцијата со која се бара 11 јули да се прогласи за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот извршен во Сребреница во ...

Во рускиот напад на Чернигов загинаа 11 лица, во Русија соборени неколку украински дронови

Најмалку 11 лица загинаа, а 22 се ранети во денешната експлозија на три руски ракети кои го погодија осмиот кат на станбена зграда во центарот на градот Чернигов на ...

Преговорите меѓу Израел и Хамас се во застој, изјави катарскиот премиер Ал-Тани

Преговорите меѓу Израел и Хамас за обезбедување примирје во Газа и размена на заложници се во застој. Поминуваме низ чувствителна фаза со одреден застој и се ...

Лета: „Постепена интеграција“ може да биде вистинскиот пат во проширувањето на ЕУ

При проширувањето на ЕУ, фокусот не треба да биде насочен само кон самиот процес, туку и на негово внимателно спроведување и поконкретно на „методите и ...

Зеленски повторно побара помош од западните партнери по 13-те нови жртви во рускиот напад врз Чернигов

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните партнери на потребната решителност и поддршка откако најмалку 13 лица беа убиени во новиот руски ...

Шефот на албанската дипломатија, Игли Хасани, во посета на Хашим Тачи во Хаг

Албанскиот министер за Европа и надворешни работи, Игли Хасани во Хаг го посетил поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кому му се суди за воен злосторства, ...

Косово ги информира амбасадите од КВИНТ за блокирањето на Косовците на српските гранични премини

Министерството за надворешни работи и дијаспора на Косово соопшти дека ги известило амбасадите на земјите од групата КВИНТ (САД, Велика Британија, Германија, ...

Поранешната лидерка на Мјанмар, Аунг Сан Су Чи од затвор е префрлена на друга локација

Поранешната лидерка на Мјанмара, 78-годишната Аунг Сан Су Чи од затвор е префрлена на друга локација. Локалните медиуми, цитирајќи го портпаролот на воената хунта ...

Талибанците затворија две ТВ станици бидејќи не се придржувале до исламските вредности

Талибанците забранија две телевизиски станици во Авганистан затоа што не се придржувале до националните и исламските вредности. Официјален претставник на ...