Свет

Повеќе од 65.000 луѓе избегаа од Нагорно-Карабах во Ерменија

Повеќе од 65 илјади луѓе избегаа од Нагорно-Карабах во Ерменија, повеќе од половина од населението на енклавата заземена од Азербејџан минатата недела, се вели во ...

Во Шпанија ученик со нож избодел двајца врсници и двајца професори

Училиште во јужна Шпанија е евакуирано откако ученик избодел двајца врсници и двајца професори. Нападот се случил рано утринава во Институтот Елена Гарсија ...

Над 40 отсто од Аргентинците живеат под прагот на сиромаштија

Делот на луѓето кои живеат под прагот на сиромаштија во Аргентина се зголеми на 40,1 отсто, покажуваат најновите статистички податоци во земјата, цитирани од ...

Волос и околината повторно под вода

Грчкиот град Волос, како и околните села, повторно се поплавија, по втор пат во период од неколку седмици, а невремето „Илиас“ ги зафати и областа Тесалија и ...

Истражување: Повеќе од 55 отсто од избирачите имаат негативен став за Трамп

Бројот на американските гласачи кои имаат негативен став за поранешниот претседател Доналд Трамп надмина 55 проценти, додека, во исто време, се повеќе се и тие кои ...

Американскиот војник кој избега во Северна Кореја сега е во американски притвор откако беше протеран од Пјонгјанг

Војникот Тревис Кинг, припадник на американската Армија кој пребегна во Северна Кореја во јули, е задржан во американски притвор откако беше протеран од Северна ...

Чешката Влада го одобри планот за купување на 24 борбени авиони Еф-35

Владата на Чешка го одобри планот за купување на 24 борбени авиони Еф-35, изјави премиерот Петар Фиала, цитиран од британските медиуми, пренесе БТА. Според него, ...

Судан пријави епидемија на колера, регистриран е 21 смртен случај

Судан пријави епидемија на колера, со 18 смртни случаи од оваа болест во источната држава Гедареф и три смртни случаи во главниот град Картум. Во Картум, 13 лица се ...

Поплави во северниот дел на грчкиот остров Евија

Во повеќе села во северниот дел на грчкиот остров Евија од рано утрово има сериозни проблеми поради невремето „Илиас“ што предизвика поплави како на домови, ...

Амбасадор на САД во Косово: Нападот беше координиран, планот беше да се дестабилизира регионот

САД оценија дека нападот на српските напаѓачи во северно Косово во текот на викендот, во кој загинаа еден полицаец и четворица вооружени лица, имал за цел да го ...