Свет

Шведска ќе ја донира најголемата воена помош за Украина во износ од 7,1 милијарди шведски круни

Шведска ќе ја донира досега најголемата воена помош за Украина во износ од 7,1 милијарди шведски круни или околу 700 милиони долари, соопшти Министерството за ...

Лукашенко: Србија, БиХ, Грузија и Молдавија ќе бидат вовлечени во НАТО според сценариото на Украина

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, смета дека Србија, Босна и Херцеговина, Грузија и Молдавија ќе бидат вовлечени во НАТО според сценариото на ...

Поради штрајкот на „Луфтханза“ денеска се реализираат само десет до 20 отсто од нејзините летови

Германската авиокомпанија „Луфтханза ерлајн“ соопшти дека ќе се реализираат само десет до 20 отсто од летовите закажани за денеска поради повиците за штрајк ...

Вучиќ: Би било неправда кон рускиот народ ако воведеме санкции

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за руската агенција ТАСС изјави дека има намера да одржи независна политика кога станува збор за невоведување ...

Ванг: Кина е подготвена да соработува со ЕУ

Кина е подготвена да соработува со Европска Унија во име на слободната трговија и мултилатералниот пристап во меѓународните односи, изјави кинескиот министер за ...

Мицотакис и Туск ја поддржуваат кандидатурата на фон дер Лајен за нов мандат

Премиерите на Грција и Полска Кирјакос Мицотакис и Доналд Туск во име на партиите што ги водат Нова демократија и Граѓанска платформа испратиле писмо до ...

Кадиров по падот на Авдијивка: Русија со големи чекори оди кон Киев

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров по заземањето на градот Авдијивка во источна Украина изјави дека Русија со уште поголеми чекори оди кон Киев. - Авдијивка е уште ...

Лавров во посета на Венецуела

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во рамки на турнејата во Јужна Америка денеска допатува во Каракас, каде ќе се сретне со венецуелскиот колега Иван Хил и ...

Австралија ги зголемува расходите за одбрана за повеќе од 10,7 милијарди долари

Австралија денеска објави план за речиси двојно зголемување на бројот на нејзините големи воени бродови во текот на следната деценија. Според планот, Канбера ќе ...

Повеќе европски земји ги повикаа руските дипломати на консултации поради смртта на Навални

Неколку европски земји ги повикаа руските амбасадори на разговори по минатонеделната смрт на главниот критичар на Кремљ Алексеј Навални. - Политички ...