Свет

Почнува нов бран мобилизација на Русите за служење на воениот рок

Русија започнува уште еден бран на регрутирање од 1 октомври, но Aрмијата ги уверува идните војници дека нема да војуваат во Украина, јави ДПА. Војниците ќе бидат ...

Курти: Ни требаат заеднички патроли на косовската полиција и КФОР долж границата со Србија

Косовскиот премиер Албин Курти одговори на изјавите на албанскиот премиер Еди Рама дека мировните сили на НАТО (КФОР) треба да ја преземат контролата врз северно ...

Во Хрватска пронајдена масовна гробница со 40 посмртни останки од Втората светска војна

Министерот за хрватски бранители Томо Медвед денеска на гробиштата на Св. Марија Магдалена, во Госпиќ ,на местото на ексхумација на останки од Втората светска ...

ЕК одобри исплата на 106 милиони евра државна помош за доизградба на гасниот терминал во Александруполи

Европската комисија го одобри барањето на Грција за исплата на државна помош од 106 милиони евра за поддршка на доизградбата на терминалот за течен природен гас ...

Борел не ја исклучува можноста за воведување казнени мерки против властите во Србија

Брисел внимателно следи дали Србија ги исполнува барањата на ЕУ за смирување на тензиите на северот на Косово и доколку оцени дека Белград не ги почитува, ЕУ е ...

Милан Радоичиќ во целост ја презеде одговорноста на инцидентот во Бањска

Милан Радоичиќ, досегашен потпретседател на Српската листа, во целост ја презеде одговорноста за настаните во селото Бањска на северот на Косово, се вели во ...

Шпанија: Фејо вторпат не доби поддршка за премиерската кандидатура

Лидерот на шпанските конзервативци Алберто Нунес Фејо денеска вторпат не успеа да добие поддршка во Парламентот за својата премиерска кандидатура, иако неговата ...

Столтенберг потврди дека НАТО одобри испраќање дополнителни сили во Косово поради актуелната ситуација

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Северноатлантскиот совет одобрил испраќање дополнителни сили вп Косово поради актуелната ...

Во Србија минатата година просечната возраст на жените била 45,2 години, а на мажите 42,4 години

Просечната возраст на жените во Србија минатата година била 45,2 години, а на мажите 42,4 години, објави денеска Републичкиот завод за статистика (РЗС). Очекуваниот ...

НАТО испраќа дополнителни сили во Косово

НАТО денеска соопшти дека одобрило распоредување дополнителни сили во Косово поради актуелната ситуација. Алијансата не прецизираше колку нови војници ќе бидат ...